

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5.1 mm |
| Width | 4.5 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Resistance | 500 Ω |
| Height | 1.05 mm |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Circuits | 1 |
| Bandwidth | 17 MHz |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | |
| Turn-On Delay Time | 700 ns |
| Turn-Off Delay Time | 700 ns |
| Propagation Delay | 35 ns |
| High Level Output Current | 25 mA |
| Low Level Output Current | 25 mA |
| Logic Function | Demultiplexer, Demux, Multiplexer, Mux |
| Number of Inputs | 8 |
| Supply Type | Dual, Single |
| Throw Configuration | SP8T |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Supply Current | 15 nA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| Logic Family | |
| Configuration | 1 x 8:1 |
| On Resistance (RON) | 1.2 kΩ |
| -3db Bandwidth | 17 MHz |
Stock: 6700
Distributors
pcbx
Unit Price$0.49415
Ext.Price$0.49415
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.49415 | $0.49415 |
| 10 | $0.35223 | $3.52230 |
| 25 | $0.31461 | $7.86525 |
| 50 | $0.29611 | $14.80550 |
| 100 | $0.27870 | $27.87000 |
| 300 | $0.26512 | $79.53600 |
| 500 | $0.25220 | $126.10000 |
| 1000 | $0.23681 | $236.81000 |
| 3000 | $0.22362 | $670.86000 |
| 5000 | $0.21117 | $1055.85000 |
